Regały modułowe - kilka porad, jak skonstruować funkcjonalny zestaw
- Szczegóły
Dobranie odpowiednich mebli, zarówno do wystroju pomieszczenia biurowego, jak i do aranżacji mieszkania wymaga pogodzenia ze sobą wielu cech. Meble powinny być funkcjonalne i w pełni odpowiadać potrzebom użytkowników, muszą jednak również dobrze komponować się z pozostałymi elementami.
Ważne by pasowały do panującego charakteru i stylu, a także dobrze łączyły się ze wszystkimi detalami, od wykończenia podłogi i koloru ścian aż po oświetlenie i rozkład przestrzenny wnętrza. Ze względu na konieczność uwzględnienia tak wielu czynników najlepszym rozwiązaniem mogą być regały modułowe. Dzięki szerokiemu wyborowi różnorodnych komponentów łatwo znaleźć zestaw, który będzie najlepiej pasował do wszystkich oczekiwań.
Zestawianie mebli modułowych
Cechą charakterystyczną mebli modułowych jest to, że ich poszczególne elementy można dość dowolnie ze sobą łączyć. Dzięki temu użytkownik zyskuje dużą swobodę w kształtowaniu wymiarów całego zestawu. Można przygotować regał modułowy o każdym kształcie, a co ważne poszczególne jego fragmenty mogą różnić się wysokością, szerokością i być ustawione w wybrany sposób. Regały modułowe bez problemu zostaną więc dopasowane do kształtów pomieszczenia i jego funkcji.
Dużą zaletą regałów modułowych jest również solidna konstrukcja i łatwość łączenia wszystkich elementów. Dzięki szkieletowi wykonanemu ze stali nie ma obaw o trwałość mebli, a dodatkowo użytkownik zyskuje możliwość ich wielokrotnego montażu i demontażu. Ułatwia to zmianę aranżacji i przystosowywanie mebli do zmieniających się potrzeb. Jest przydatne również w razie przeprowadzki.
Korzyścią ze stosowania mebli modułowych jest również łatwość, z jaką można w nich wybierać rozwiązania, których chce się użyć. W dowolnych miejscach regału mogą być zamontowane wybrane rodzaje udogodnień: szuflady, zamykane szafki czy panele ze szkła lub tworzywa sztucznego stanowiące ścianki półek, przegród czy całych mebli.
W zależności od potrzeb można stosować zamykane drzwiczki, półki o różnej wysokości, a także wykorzystywać górę regału jako użyteczny blat.
Wielką zaletą mebli modułowych jest to, że można je ustawiać w dowolnym punkcie pomieszczenia. Ze względu na wykończenie tylnych ścianek atrakcyjnie wyglądającymi panelami ze szkła czy tworzywa meble mogą nie tylko służyć do przechowywania potrzebnych przedmiotów, ale również wyznaczać przejścia czy ograniczać dostęp do niektórych stref. Te cechy przydają się zwłaszcza przy urządzaniu powierzchni biurowych czy wnętrz punktów usługowych i handlowych.
Ciekawą możliwością jest również użycie elementów mobilnych. Poszczególne meble mogą być wyposażone w kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie. Ułatwia to czasowe dopasowanie ich układu do potrzeb. Interesującym pomysłem jest stosowanie takich łatwych do przemieszczenia modułów jako zamknięcia przejścia.